Klasik Batı Müziği ve Anadolu Ezgileri “Köprü Ve Ötesi” Konseriyle Roma’da Buluştu

Yazıcı-dostu sürüm

Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, PTT,  Kral TV ve Yunus Emre Enstitüsünün  destek verdiği,  bağlama virtüözü Ahmet Koç’un hazırladığı “Köprü ve Ötesi” Projesi’nin Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, İtalya,  Avusturya gibi ülkeleri kapsayan  Avrupa Turnesinin  Roma Konseri 12 Ocak’ta büyük bir katılımla Roma Santa Cecilia Konservatuarında gerçekleşti.

Konserin açılış konuşmasını yapan Roma Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Sevim Aktaş “Köprü ve Ötesi”  Konser Projesi’nin Yunus Emre Enstitüsünün misyonuyla birebir örtüştüğünü ve projenin, isminden de anlaşıldığı gibi,  coğrafi konumu ile binlerce yıldır  bir köprü görevi gören Türkiye’nin tüm kültürleri kucaklayan barışçı ve birleştirici dünya görüşünün bir yansıması  olduğunu belirterek projede yer almaktan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti. Aktaş,  başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere destekleyici tüm kurum ve kuruluşlar ile projenin fikir insanı sanatçı Ahmet Koç’a ve kendilerini misafir eden Santa Cecilia Konservatuarı Müdürüne teşekkürlerini sundu.

Roma Santa Cecilia Konservatuarı Müdürü Roberto Giuliani de dost Türkiye’yi bu anlamlı konserle konservatuarlarında misafir etmekten onur duyduklarını ifade etti. 

Konserde Klasik Batı Müziği ve Türk Halk Müziğinin tarihe damga vurmuş ve günümüze kadar değerlerini koruyarak gelmiş olan, Ludwig Van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Schubert, Georges Bizet, Dmitri Shostakovich, Paul De Senveille, Niccollo Paganini gibi dünyaca ünlü değerli müzisyenlerin eserleri “Bağlama” eşliğinde icra edilirken; Yunus Emre, Aşık Veysel, Pir Sultan Abdal, Aşık Mahsuni Şerif ve Neşet Ertaş gibi değerli Türk ozan ve sanatçıların da eserleri klasik batı müziği enstrümanları ve yine bağlama eşliğinde icra edildi.

Ünlü bağlama virtüözü Ahmet Koç’a Şef, piyanist ve trombonist Betin Güneş yönetimindeki  Turkish Chamber Orchestra eşlik etti. Türk ve Avrupalı ünlü bestecilerin eserleri ise opera sanatçıları tenor Hakan Aysev ve soprano Janet Şahin tarafından seslendirildi.

Konsere başta T.C. Roma Büyükelçisi olmak üzere, Vatikan Büyükelçisi Birinci Müsteşarı,  Sirbistan ve San Marino Büyükelçileri, İtalya’nın Eski Türkiye Büyükelçisi, çeşitli ülke temsilciliklerinden diplomatlar ile çok sayıda İtalyan, yabancı ve Türk müziksever katıldı. Konserin sürpriz onur konuğu ise konser için Almanya’dan gelen Alman Parlamentosu Eski Başkanı Sayın Regina Van Dinther oldu. Yaklaşık 2 saat süren konser dinleyicilerden büyük ilgi gördü.